Zimolez kamčatský
Zimolez kamčatský
Lonicera kamtschatica
Jedná se o vzpřímeně rostoucí keř dorůstající výšky 2 m. Je nenáročný na půdní podmínky. Nevyžaduje kyselé pH. Závlaha je vhodná především v době růstu plodů za účelem jejich zvětšení. Řez spočívá v odstranění přestárlých větví. Zimolez je plně mrazuvzdorný, vyznačuje se velmi krátkou vegetací, velmi raně kvete. Je cizosprašný. Plody dozrávají již koncem května, začátkem června. Z „modrého“ ovoce jde o nejranější druh. Plody jsou 1-2 cm dlouhé dle odrůdy. Zpravidla podlouhlého tvaru, chuť je sladkokyselá. Plody snadno padají. Je nutná ochrana sítěmi proti ptactvu. Užití pro přímý konzum a zpracování.
Pravidelné odrůdy v našem sortimentu: Aurora, Jugana, Vostorg
Aurora
Nejnovější kanadská odrůda vyšlechtěná Univerzitou Saskatchewan křížením ruské odrůdy ‚Solovey‘ a japonské ‚MT46.55‘. V roce 2012 byla uvedena na trh.
Tvoří hustý a kompaktní keř se vzpřímeným vzrůstem. Dosahuje 180 cm na výšku a 120 cm na šířku. Nese oválné, protáhlé ovoce, které obvykle váží 1.9 g (max. 2.1 g). Chuť je sladká. Ovoce je na větvích snadno patrné a snadno se češe. V Kanadě plodí v červnu, sběr může probíhat mechanicky i manuálně, plody neopadávají. Obvyklý výnos je 5 kg (max 6 kg) z jednoho keře. Výnos celkový je v průměru 16.5 t/ha (max 19.8 t/ha). Pro dosažení hojné úrody a dokonalého opylení je třeba pěstovat vedle sebe několik různých odrůd: ‚Indigo Gem‘, ‚Tundra‘, ‚Borealis‘ a ‚Honeybee‘ (doporučené odrůdy).
Vostorg
V roce 2012 byla zanesena do státního registru ruské federace. Vzrůst je keře mírný dosahující výšky 180 cm a 180 cm šířky. Je mírně rozvětvený a tvoří rovné, štíhlé výhonky. Plody jsou široce vřetenovité dlouhé 5 cm, obvykle váží 1.6 g (max. 2.8 g). Mají modrofialový odstín se silným ojíněním, díky kterému se zdají být modré. Chuť je harmonická, sladká s lehkým kyselým akcentem. Slupka je silná. Plody zanechávají suchou jizvu po stopce, jsou tvrdé, díky čemuž extrémně dobře snášejí transport. Dozrávání plodů je jednotné, čímž je sběr snazší. Plody se používají jako desertní ale i k hlubokému zmrazení. V Bakcharu dozrávají v červenci. Jsou vhodné pro mechanické i manuální česání, neopadávají a sběr je snadný díky tvaru keře a rozmístění plodů na větvích. Výnos z jednoho keře je obvykle 2.5 kg (max 5.5 kg) plodů, celkový průměrný výnos je 8.2 t/ha (max 18.5 t/ha). Obsah cukru je 17°Bx. Pro dosažení hojné úrody a dokonalého opylení je třeba pěstovat vedle sebe několik různých odrůd. Vhodnými opylovači jsou: ‚Silginka‘, ‚Strezhevchanka‘, ‚Jugana‘, ‚Docz‘Velikana‘ a ‚Bakczarskij Velikan‘.
Doplňkové odrůdy: (sezóně mívané) Leningradskij Velikan, Wojtek, aj…
Leningradskij Velikan
Původem z Kamčatky. Roste ve tvaru keře do výšky 170 cm a asi 140 cm do šířky. Vzrůst je bujný a hustý. Tvar plodu je válcovitý nebo úzký oválný a obvykle váží 1.4 g (max. 2.0g). Plody jsou modré a pokryté voskovým ojíněním, chuť je sladká, extrémně aromatická. Jsou vhodné na dezerty a k hlubokému zmrazení. Na Kamčatce dozrávají v červnu. Jsou vhodné pro manuální i mechanickou sklizeň, ale mají tendenci trochu opadávat. Jeden keř dá obvykle 2.5 kg (max 5.0 kg) borůvek, průměrný výnos je 8.2 t/ha (max 16.5 t/ha). Průměrný obsah cukru je 15°Bx. Pro dosažení hojné úrody a dokonalého opylení je třeba pěstovat vedle sebe několik různých odrůd: ‚Morena‘, ‚Nimfa‘, a ‚Honeybee‘ (doporučené odrůdy).
Wojtek
Polská odrůda. Roste bujně ve tvaru keře vysokého 170 cm a 150 cm širokého. Vzrůst je chuchvalcovitý se silnými větvemi. Plody jsou protáhlé, chuť je sladkokyselá, extrémně aromatická a šťavnatá. Plody snáší transport, hluboké zmrazení, sušení a jsou vhodné i pro výrobu džusů. Váží obvykle v průměru 1 g. Obsah cukru v polovině června byl naměřen 14°Bx
Je to středně pozdní odrůda, která v Polsku dozrává v červnu, dávající úrodu do 5 kg z jednoho keře v zahradách a do 3 kg z keře na plantážích (9.9 t/ha). Zralé plody mají sklony k mírnému opadavání. Jsou vhodné pro mechanický sběr, mohou se sklízet najednou.
Nejvhodnějším opylovačem je ‚Zojka‘..
Pozn.: změna sortimentu vyhrazena
Aktuální sortiment odrůd: Nabídka.